7914 Støvet Rosa Snefnug Rws
Blød, afdæmpet og elegant
Støvet Rosa er en varm og afdæmpet rosa nuance med et let pudret udtryk. Farven har lige præcis nok dybde til at føles elegant og moderne, samtidig med at den bevarer det bløde og rolige udtryk.
En skøn farve til både baby- og børnestrik, men også til voksne, når garderoben gerne må have et diskret strejf af rosa. Brug den alene til et enkelt, harmonisk look eller kombiner den med creme, beige, grå og andre dæmpede nuancer.
SNEFNUG er et ekstra blødt, let og luftigt garn fremstillet af 55% babyalpaka, 35% økologisk bomuld og 10% ekstra fin merinould. Kombinationen giver et fyldigt garn med en dejlig blødhed, uden at det færdige strik føles tungt.
Garnet egner sig smukt til sweatre, cardigans, huer, halstørklæder og andre projekter, hvor du ønsker et blødt og fyldigt resultat med masser af komfort.
Produktinformation
- Farve: 7914 Støvet Rosa
- Materiale: 55% babyalpaka, 35% økologisk bomuld, 10% ekstra fin merinould
- Vægt: 50 g
- Løbelængde: ca. 110 meter
- Vejledende strikkefasthed: 12–16 masker x 24 pinde
- Anbefalede pinde: 4–6 mm
- Vask: Håndvask, maks. 30°C
- Tørring: Tørres fladt
En smuk, støvet rosa til bløde strikkeprojekter, der kan bruges og elskes sæson efter sæson.